Ergenler ve Sosyal Media

İnternet ; bilgisayar bağlantılarından oluşan ağlara dayalı bir iletişim sistemidir. Amacı ;iletişimi ve bilgi paylaşımını arttırmaktır. İnternet kullanımı dünya çapında oldukça yaygın ve kullananların %1-8 arasında bir yüzdenin  bağımlı olduğu düşünülmekte olupGüney kore, Çin, Taiwan gibi ülkelerde ciddi bir halk problemi olarak  kabul edilmektedir. 

Ergenlik, puberteden önce başlayan ve büyümenin tamamlanmasıyla son bulan biyopsikososyal bir süreçtir. Dünya Sağlık Örgütü, 10-19 yaş kişileri ”ergen”, 15-24 yaş kişileri ”genç” olarak tanımlar.

Beyin gelişimini tamamlamadığından, risk alma kapasitesinin yüksek olması, dürtü kontrolünün sağlanamayıp ve  muhakemeyeteneğinin gelişmemiş olması nedeniyle bağımlılık en fazla 15-16 ‘lı yaşlarda gelişir.Teknoloji ,dopamini hızla yükselten bir etkendir. 

-Düşük benlik saygısı olan

-Onaylanma ihtiyacı olan

-Aile içinde duygusal paylaşımı ve davranışsal kontrolü az olan

-Ebeveynlik becerileri düşük anne babaya sahip olan (aşırı koruyup kollama-ihmal)

Kendini yalnız hisseden kişilerin daha fazla internet kullanma eğiliminde olduğu düşünülmektedir.

Çocuklarını uygun bir biçimde koruyan ,otonomisine de saygı gösteren ,ebeveynlik anlayışı , internet bağımlılığı için koruyucu faktör olarak değerlendirilmektedir. Günümüzde konu ile igili yapılançalışmalar nelerdir?

      .problematic internet gaming,

      .internet addiction, 

      .problematic video gaming  gibi terimler

teknolojik bağımlılıkları  son beş 5 yıldır  yetersizliklerine rağmen tanımlama için kullanıldı. • Sorunlu Etkileşimli Medya Kullanımı genellikle aşağıdaki üç yoldan biriyle ortaya çıkar:• Çocuğun veya gencin saatlerce bir bilgisayar, konsol veya mobil cihazda aşırı oyun oynama dahil video oyunları oynamak,• Sosyal medya –bağlantı kurmanın birincil yolu olarak sosyal medyayı kullanmak ,• Bilgi arama – diğer etkinlikler yerine web sitelerinde saatlerce gezinmek ve video izlemeyi içeriyor.

PIMU;  DEHB , sosyal kaygı , depresyon ve madde kullanımı gibi diğer koşullarla birlikte  olabilir ayrıca kilo alımı , yeme bozuklukları ve uyku sorunları gibi sağlık sorunlarına da olumsuz  katkıda bulunabilir .Internette oyun bağımlılığı (IGD) beyinde dikkat ve  kontrol mekanizmaları üzerine etkili olup ve duygu durum düzenlemeleri yapar ve , dürtü kontrol, motor fonksiyon , emosyonelsensory-motor koordinasyonu ,beyinde ödül merkezleri üzerinden kontrol eder. İlaç bağımlılığında olduğu kadar dopaminsalınımına neden olduğu gösterilmiştir. Yapısal beyin görüntüleme çalışmalarında  ödülmerkezlerinden ventral striatum volümünde değişiklikler olduğu, fonksiyonel MRI (fMRI) görüntüleme ile dinlenme ve internette oyun oynama anında yapılan ölçümlerde dikkat,kontrol ve dürtü kontrol alanlarındaki gri cevher volümünde değişikler olduğu ölçümlerle saptanmıştır.

TUİK ‘e göre; Türkiye’deki internet kullanımı 2019 yılında 16-74 yaş grubundaki bireylerde %75,3 bulundu.

Amerikan Psikiyatri Birliğinin (APA) Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabı’nda (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, DSM-5), internet oyun bağımlılığı kesinleşmemiş bir bozukluk olarak kabul edilmekle birlikte, sosyal medya bağımlılığı bir sorun olarak hissedilmesine karşın henüz kendine yer bulabilmiş değildir.

Literatür taraması neticesinde hem ortaokul hem de lise öğrencilerinin, başka bir ifade ile ergenlerin sosyal medya bağımlılığı düzeylerini belirlemek amacıyla geliştirilmiş Likert  (Likert tipi ölçekler, bireyin bir duruma, olaya ve görüşe katılma derecesini belirlemeyi hedefler)  türü bir ölçek bulunmadığı anlaşılmıştır. Orbatu ve ark. Tarafından geliştirilen likert tipi Ergenlerde Sosyal medya Bağımlılığı ölçeği literatürde yerini almıştır. Bu alanda tanı kriterlerinin netleşmemesi tedavi yaklaşımlarını da güçleştirmektedir.

Günümüzün popüler konu başlığı olarak devam edecek olan Ergenlerde Sosyal Medya Bağımlılığı yeni tanı kriterleri ve tanı koyma methodları ile Adolesan Sağlığı’nın temel konularından biri olmaya devam edecektir.

iyi pazarlar

Dilek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: